Seniorzy przed komputerem

Seniorzy przed komputerem

Dzisiejszy świat nie mógłby istnieć bez szybkiego przepływu informacji, Internetu, radia, telewizji. Komputer służy nie tylko do zdobywania wiedzy, jest to wspaniałe narzędzie do utrzymywania kontaktu z najbliższymi, przyjaciółmi, czy osobami przebywającymi poza granicami kraju.

Najłatwiejszą metodą nauki obsługi komputera, jest skorzystanie z pomocy dzieci lub wnuków. Nie jest, to jednak jedyne rozwiązanie. Kursy podstawowej obsługi komputera i Internetu 60 + mogą odbywać się na przykład:

– bezpłatnie ze środków fundacji, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń,

– bezpłatnie ze środków samorządów, z wykorzystaniem Urzędów Pracy, pomocy społecznej i innych instytucji państwowych,

– bezpłatnie ze środków pozyskanych w ramach projektów – dofinansowywanych z Unii Europejskiej,

– w ramach kursów i szkoleń,

– w ramach cyklu zajęć przez różnorodne instytucje, (na przykład Uniwersytet Trzeciego Wieku).

Tego typu projekty mają zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób starszych, którzy dzięki nim mogą zapoznać się z działaniem i możliwościami technicznymi komputera. Nauka surfowania po Internecie ma przyczynić się do samodzielności seniorów, umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie. Kursy uczą też obsługi poczty elektronicznej oraz podstawowych programów, takich jak Word czy Excel. Jest, to tez dobre przygotowanie dla osób starszych, które nadal pracują, a są zmuszone się przekwalifikować, (przy zmianie pracy obsługa komputera jest podstawową umiejętnością).

Ciekawą inicjatywą, jest działalność Latarników Polski Cyfrowej Równych Szans, (www.Latarnicy.pl). Są, to wolontariusze, którzy na terenie całego kraju, (w bibliotekach, remizach OSP, telecentrach) zachęcają osoby w wieku 50+ do zrobienia pierwszych kroków w wirtualnym świecie. Obecnie, na terenie Polski w projekt zaangażowanych jest prawie trzy tysiące osób.

W Internecie można odnaleźć strony i filmiki poświęcone pierwszym krokom w świecie komputerów, (na przykład www.ksenior.pl wątek „Komputer-poznać i polubić”).

Czytając fora internetowe możemy spotkać liczne skróty, (szczególnie stosowane przez młodzież). Są,  to zazwyczaj zapożyczenia z języka angielskiego, wykorzystywane w wypowiedziach i podczas chatów. Warto stawiając pierwsze kroki w wirtualnym świecie Internetu zaznajomi? się z takimi skrótami:

  • ZW – zaraz wracam
  • ASAP (z ang. as quickly as possible) – w tłumaczeniu: tak szybko, jak to jest możliwe, jeśli sprawa jest bardzo pilna,
  • NK (Nasza Klasa) – jeden z najbardziej popularnych serwisów społecznościach w Polsce,
  • BTW (z ang. By the Way) – w tłumaczeniu : przy okazji,
  • CU (z ang. see you) – w tłumaczeniu: do zobaczenia, stosowane na zakończenie chatu, rozmowy,
  • JK (z ang. just kidding) – w tłumaczeniu: tylko żartowałem,
  • LOL (z ang. Laugh Out Loud – śmiać się głośno) – w tłumaczeniu: śmiejąc się głośno – komentarz zabawnej sytuacji,
  • LU (z ang. Love you) –  w tłumaczeniu: kocham Ci?,
  • OMG (z ang. Oh My God–) – w tłumaczeniu: o mój Boże, używane podobnie jak w języku polskim, gdy coś nas szokuje, lub zaskakuje,
  • ROTFL (z ang. Rolling On The Floor Laughing) – w tłumaczeniu: tarzać się po podłodze ze śmiechu, dotyczy zabawnych sytuacji,
  • THX (z ang. Thanks) – w tłumaczeniu: dziękuję, a raczej dzięki,
  • B4 (z ang. Before) – w tłumaczeniu: wcześniej,
  • W8 (z ang. Wait) – w tłumaczeniu: zaczekaj, dotyczy pauzy w rozmowie, (chacie),
  • 4U (z ang. For you) –  w tłumaczeniu, dla ciebie,
  • 3 (z ang. Free) – w tłumaczeniu: darmowy, za darmo,
  • FB (Facebook) – skrót nazwy jednego z najbardziej popularnych portali społecznościach,
  • YT (YouTube) – skrót nazwy jednego z najbardziej popularnych portali z bezpłatnymi filmami.

W Internecie korzysta się również z tak zwanych emotikon, które mają ułatwić przekazanie emocji. Jest to na przykad:

🙂– uśmiech,

:D – szeroki uśmiech,

xD– śmiech z czegoś/kogoś,

:*– buziak,

😮– zdziwienie,

🙁– smutek,

;(– płacz

😛– wyciągnięty język;
i wiele innych.

Komputer, to świetne narzędzie do zdobywanie nowej wiedzy, informacji. Jest, to źródło informacji, ale i rozrywki. Internet łączy ludzi z całego świata, liczne komunikatory, (najpopularniejsze Skype, Gadu Gadu), zaprojektowane są proste, a zarazem funkcjonalnie, tak aby intuicyjnie można było z nich korzystać. Dzięki tego typu urządzeniom w mgnieniu oka możemy się dowiedzieć, co dzieje się na drugim końcu świata. Pamiętajmy, jednak o zagrożeniach, takich jak, na przykład uzależnienie od komputera, bóle głowy, pogorszenie wzroku, bóle karku i izolacja od otoczenia, (np w domu) . Korzystajmy z komputera roztropnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *