Praca na emeryturze – gdzie i ile można sobie dorobić?

Praca na emeryturze – gdzie i ile można sobie dorobić?

Praca na emeryturze staje się powszechnym zajęciem. Spowodowane, jest to nie tyle nadmiarem wolnego czasu, a raczej brakiem środków, (zbyt niskie emerytury). Wbrew pozorom, seniorzy, to poszukiwana grupa pracowników. Są, to zazwyczaj osoby ciepłe, solidne, terminowe i obowiązkowe. Najczęściej budzą, też zaufanie.

Najczśćciej wykonywane prace dla osób na emeryturze:

  • Opiekunka do dzieci, praca wykonywane najczęściej przez kobiety, które mają doświadczenie w opiece nad własnymi wnukami. Często wystarczy dobrze zorientować się wśród znajomych, rodziny, żeby znaleźć pracę blisko swojego miejsca zamieszkania –  nie tracić czasu na dojazdy. Opieka nad dziećmi może wiązać się również, ze sprzątaniem domu, praniem,  czy prasowaniem, w związku z tym, zarobki wahają się pomiędzy 7 a 15 złotymi na godzin?.
  • Opiekun osoby starszej to zajęcie bardzo pożądane, dobrze płatne, (8-20 złotych na godzinę), tym bardziej, że względu na  starzejące się społeczeństwo. Zakres obowiązków bywa bardzo różny, zależnie od stanu zdrowia osoby, którą mielibyśmy się opiekować, czy miejsca zatrudnienia. Najczęściej, jest to podawanie leków, pomoc w utrzymywaniu higieny osobistej.
  • Ochroniarz, osoba pilnująca, parkingowy, to zajęcia męskie, płatne 5-10 złotych na godzinę,
  • Sprzątanie i inne prace domowe, to czynności stosunkowo dobrze płatne, 10-15 złotych, seniorki zazwyczaj są uważane za solidne i dokładne, dlatego z chęcią są zatrudniane. Od osób sprzątających wymaga się bardzo dużej dyskrecji,
  • Kolporter ulotek, to praca dość popularna, zarobek to 8-10 złotych na godzinę. Czasami praca tego typu może być nieprzyjemna, ze względu na pracę na świeżym powietrzu, (zmienne warunki pogodowe),
  • Praca w sklepie – przy rozkładaniu towaru, sprzedaży, obsługa klientów, czy praca w magazynie,
  • Pieczenie ciast, gotowanie, robienie pierogów czy innych przysmaków jest w cenie, szczególnie w okolicach świąt. Najlepszą reklamą, jest stworzenie sobie „bazy klientów” poprzez znajomych, którzy polecą nasze specjały kolejnym osobom,
  • Osoba wyprowadzająca psa, to coraz bardziej popularne zajęcie, szczególnie w dużych miastach. Przykładowo, osoby młode, często podróżujące na zagraniczne delegacje muszą zostawiać swojego pupila w domu, dlatego jest niezbędny ktoś, kto w czasie nieobecności zajmie się psiakiem. Tu zarobić można około 10 złotych na godzinę.

Seniorzy będ?cy w dobrej kondycji mogą bez problemu zająć się domowymi porządkami, opieką nad dziećmi, czy wypiekami. Można na tym całkiem nieźle dorobić, przy okazji wypełniając swój wolny czas. Obowiązują, jednak pewne limity przychodów, których przekroczyć nie można.

Przed podjęciem poszukiwań, należy dokładnie sprawdzić aktualne przepisy ZUS dotyczące zatrudnienia na emeryturze.

Składając dokumenty o pracę pamiętajmy również, o odpowiedniej formie, (list  motywacyjny, CV, referencje), wymaganych przez pracodawcę. Muszą być napisane zgodnie z etykietą, przejrzyście, bezbłędnie i schludnie oraz być odpowiedzą na konkretne ogłoszenie. Postarajmy się załączy? również, ładne zdjęcie, (legitymacyjne), aby dokumenty wyglądały profesjonalnie. Warto poświęcić temu trochę czasu, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy.

Aby zdobyć dodatkowe umiejętności, kontakty, nauczyć się sztuki gotowania i wielu ciekawych rzeczy, można również, skorzystać z oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Gdzie można znaleźć oferty dorywczej pracy:

– Portale internetowe,

– tablice ogłoszeń,słupy ogłoszeniowe,

– gazety lokalne, (dział ogłoszeń),

– przykładowe strony internetowe: www.gumtree.pl , www.tablica.pl, www.pracuj.pl, www.niania.pl itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *