Na emeryturze czas na rozwijanie pasji, (malowanie, decoupage, rzeźba, pielęgnowanie ogrodu, książki, życie kultura).
Pasja to zamiłowanie do czegoś, zainteresowanie czymś i oddanie się czemuś. Pasjonat to inaczej to hobbysta, miłośnik, entuzjasta. Jeśli jakaś czynność wykonywana w wolnym czasie sprawia Ci dużo przyjemności, czujesz się dzięki niej zrelaksowany, chętnie zdobyłbyś wiedzę na ten temat, to jest to, waśnie Twoje hobby. Pasja niekoniecznie musi wiązać się z dużymi kosztami. Rozejrzyjmy się dookoła, wokół jest wiele interesujących rzeczy, którym warto się poświęcić. Każdy ma, jednak inne talenty, pewne czynności wykonując lepiej lub gorzej. Dla jednych może to być bardziej aktywność fizyczna, (typu jazda na rowerze), dla innych umysłowa (pisanie). Poniżej przedstawiamy listę często spotykanych wśród osób starszych zamiłowań.
Malowanie – to idealny sposób wyrażenia siebie. Kursy malarstwa i rysunku, czy malarstwa i rzeźby odbywają się podczas wielu warsztatów. Jest to jednak dość kosztowne hobby. Tego typu zajęcia są na przykład organizowane przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, (Mini kurs rysunku i malarstwa). Można również znaleźć w Internecie ogłoszenia dotyczące zajęć z rysunku, (korepetycje), indywidualnych lub organizowanych w większych grupach.
Decoupage – ( z francuskiego decouper – wycinać), to bardzo prosta do wykonania technika ozdabiania przedmiotów pochodząca z Syberii, polega na przyklejaniu (na przygotowaną wcześniej powierzchnię – drewno, metal, tkaniny, plastik, szkło, ceramikę), fragmentu (wzoru) serwetki papierowej lub papieru, lakierowanej następnie kilkoma warstwami lakieru, tak aby nadruk nie był wyczuwalny – ma wyglądać, jak namalowany. Bardzo często techniką tą ozdabia się meble, (stare komody, szafki itp.), ale również drewniane wieszaki na ubrania, (wygląda, to bardzo efektownie), czy nawet kalosze (które będą wyglądać naprawdę unikatowo!). Niski koszt sprawia, że tego typu dekoracja staje się coraz bardziej popularna, nadając oryginalny wygląd przedmiotom codziennego użytku. Do stworzenia małych dzieł sztuki tę techniką, wystarczy przedmiot, (pudełko, skrzynka, czy na przykład doniczka), farby akrylowe, lakier, kilka serwetek papierowych z ładnym wzorem, (lub fragment z gazety, wydruk), narzędzia: nożyczki, nóż, żyletka, gąbka, pędzle, patyczki kosmetyczki, chusteczki higieniczne i klej.
Rzeźba – to technika pracy w drewnie, kamieniu, kości słoniowej, gipsie , gliny, metalach, tworzywach sztucznych itd. Zajęcia z rzeźbiarstwa najczęściej odbywają się w połączniu z malarstwem. Takie zajęcia dodatkowe można znaleźć w programach UTW (Uniwersytetów Trzeciego Wieku).
Pielęgnowanie ogrodu – ogrodnictwo to hobby które relaksuje, przy okazji pomagając zaoszczędzić na zakupie warzyw i owoców. Jest to też dobry sposób na odrobinę ruchu – praca w ogrodzie wymaga nachylania się, podlewania, pielęgnacji.
Książki – czytanie Książek jest coraz mniej popularne. Czas wolny pochłania Internet, telewizja, czy gry komputerowa. Osoby młode nie mają zaszczepionego zamiłowania do literatury. Z wiekiem wzrasta jednak częstotliwość sięgania po książki. Biblioteki są świetnie zaopatrzone. Nie potrzeba wydawać dużej ilości pieniędzy, w pobliskiej czytelni, (bibliotece), na pewno znajdziemy wiele ciekawych pozycji. Jeśli jest to nasza pasja – warto poszukać w okolicy Dyskusyjnych Klubów Książek, gdzie nie tylko możemy podzielić się wiedzą, opiniami na temat książek ale i zaprzyjaźnić się z innymi pasjonatami.
Życie kulturalne – to zainteresowanie sztuką, wydarzeniami, inicjatywami kulturalnymi, które niekoniecznie jest tanie. Warto jednak od czasu do czasu „nakarmić” swoją duszę i wziąć udział w wydarzeniach typu festiwale, wystawy, spektakle, koncerty, projekcje, prelekcje wykłady, czy na przykład pokazy. Aby być na bieżąco z wydarzeniami możemy na bieżąco śledzić harmonogram odwiedzanych przez nas pobliskich teatrów czy domów kultury. W Poznaniu wydawany jest na przykład miesięcznik, (przez Wydawnictwo Miejskie Posnania), zatytułowany IKS który „od ponad 20 lat dotrzymuje Wam kroku w artystycznych wędrówkach po mieście i wciąż stara się wyznaczać nowe ścieżki na poznańskiej mapie kultury”. Warto również zalogować się na stronach internetowych naszych ulubionych miejsc, (kina, teatry czy muzea) ,by otrzymywać, tak zwane newslettery– wtedy będziemy informowani o wydarzeniach w interesujących nas miejscach.