Jak znaleźć dobre konto dla seniorów?
Seniorzy są ważnymi dla banków klientami. Według statystyk udostępnianych przez GUS emeryci i renciści, to ponad 9 milionów Polaków. Wprawdzie dochody tej grupy społeczeństwa są stanowczo niższe od osób pracujących, jednak są to osoby posiadające regularne wpływy, w związku z czym są, to pewni klienci. Znajdując potencjał w osobach starszych banki coraz częściej oferują specjalne konta dla osób 50+. Cechy takich kont to na przykład, (opcjonalnie, w zależności od banku):
- Bezpłatne wypłaty z bankomatów,
- Bezpłatne przelewy,
- Bezpłatne zlecenia stałe,
- Dodatkowe ubezpieczenia kont,
- Dość wysoko oprocentowane ROR (rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe),
- Darmowe prowadzenie konta, (przy comiesięcznym wpłynie na konto najczęściej 1000 zł), lub niska opłata za prowadzenie konta (3-5 zł),
- Dodatkowe ubezpieczenia medyczne,
- Darmowe wydanie, (utrzymanie), karty do konta,
- Całodobowy dostęp do konta za pośrednictwem Internetu.
Kiedyś pieniądze trzymało się w skarpecie. Oferty kont oszczędnościowych, lokat krótko czy długoterminowych nie były powszechnie dostępne. Chowanie pieniędzy w domu, jest w obecnych czasach nie tylko niebezpieczne ale i nieopłacalne. Systemy zabezpieczeń, ubezpieczenia kont są stworzone aby uchronić użytkowników przed niechcianymi zdarzeniami. Dlatego właśnie, warto założyć konto, dzięki, któremu nie tylko można wypłacać pieniądze gdziekolwiek się znajdujemy, nie zastanawiając się, czy mamy przy sobie wystarczająco dużo pieniędzy, (co, wiąże się z obawą przed utrata pieniędzy). Nie wpłacając pieniędzy do banku tracimy nie tylko nerwy ale i pieniądze, (z powodu inflacji). Na lokatach można uzyskać około 5%. Inflacja wynosiła, (w 2011 roku 4,3%, w 2012 4,1%). Seniorzy mogą korzystać ze standardowych kont, jednak te dedykowane w szczególności osobom starszym mogą zapewnić dodatkowe produkty, (usługi banku):
Bank Zachodni WBK – darmowe ubezpieczenie medicalassistance z 24h pomocą medyczną w nagłych przypadkach oraz zniżki u partnerów i rabaty w ponad 200 sklepach internetowych,
Bank Pocztowy konto Nestor – pieniądze do domu może przynieść listonosz,
PKO BP – Konto Pogodne – dodatkowe ubezpieczenia – na przykład na naprawę sprzętów gospodarstwa domowego, opieka nad zwierzętami, infolinia komputerowa czy pomoc medyczna, ( wizyta lekarska, transport medyczny, wizyta pielęgniarki),
Getin Bank – Konto Słoneczne – zakupy kartę debetową w aptekach nagradzane zwrotem do 5%, (maksymalnie 25 złotych miesięcznie),
Deutsche Bank PBCdb Koneser – pakiet ubezpieczeń assistance: medyczny i domowy,
Bank BGZ – Plan senior oprócz, bezpłatnych stałych zleceń i licznych udogodnień dla seniorów dodatkowo oferowane są premie w wysokości 1% kwot wydanych w określonych aptekach, sklepach, stacjach paliw.
Popularne wśród osób starszych są też, konta w Millenium, mBanku, AliorSync, czy ING.
Jeśli mamy odłożone pieniądze, warto pomyśleć o poszukaniu dobrej lokaty. W Internecie sprawdzając wcześniej opinie użytkowników i ogólnodostępne rankingi. Istotne, jest zwracanie uwagi na oprocentowanie, (w stosunku do wysokości inflacji). Zbyt wysokie oprocentowanie, (w porównaniu z innymi instytucjami), powinno jednak, wzbudzić nasze wątpliwości. Operacje finansowe powinny być wykonywane tylko w miejscach zaufanych, bankach posiadających gwarancje Państwa.
Na rynku można spotkać się również, z ofertami zwanymi „funduszami inwestycyjnymi”, jednak ryzyko jest tu znacznie większe. Można wprawdzie więcej zarobić, jednak również, więcej stracić.
Seniorzy coraz odważniej wkraczają w świat wirtualny, również w sprawach banków Internetowych. Założenie konta może odbywać się poprzez wizytę w oddziale banku, (niezbędny, jest tylko dowód osobisty). Można też, wypełnić formularz w Internecie, co jest dość wygodnym rozwiązaniem, ponieważ bankowy doradca potwierdza telefonicznie szczegóły i informuje nas o warunkach, dokumenty są doręczane przez kuriera. Istnieje również, możliwość założenia konto przez telefon, (również, z doręczeniem umowy do klienta za pośrednictwem kuriera).