Dieta dostosowana do wieku – jak zmienić nawyki żywieniowe w dojrzałym wieku
Jesteś tym, co jesz – to popularne sformułowanie ma w sobie dużo prawdy. Dobre odżywanie, to nie tylko lepszy metabolizm czy walka z nadwagą, to lepsza skóra, paznokcie, lepsze samopoczucie, większa energia i chęć do życia! Co, powinniśmy jeść, aby naszą dietę można było nazwać zdrową?
Wraz z upływającymi latami, coraz wolniej pracuje nasz organizm. Układ trawienny zmienia się, produkowana jest mniejsza ilość soków trawiennych oraz śliny, przez co trudniej i wolniej trawione są pokarmy. Wszystkie zmiany powodują gorsze przyswajanie składników odżywczych, które są nam niezbędne do funkcjonowania.
Ze względu na zmiany w organizmie, (smak, węch), osoby w podeszłym wieku nie przywiązują uwagi do jedzenia. Tym sposobem nie spożywają pokarmów regularnie, nie mając apetytu. Przyczyn niewłaściwego odżywiania może być wiele, mogą być, to na przykład:
– brak pieniędzy, (szczególnie na zakup drogiego mięsa i wędlin),
– brak motorycznej sprawności, (rzadkie wychodzenie na zakupy),
– problemy z uzębieniem, (niemożność spożycia niektórych potraw).
Te powody mogą być przyczyną braku ważnych dla organizmu składników pokarmowych, wychudzenia lub otyłości, (jedzenie tego co „pod ręką”).
Dieta jest jednak niezwykle ważna, może spowolnić starzenie się organizmu, czy zapobiec niektórym schorzeniom. Uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora i inne organizacje dla osób starszych kładą szczególny nacisk na sprawy związane z żywieniem i bardzo popularną od kilku lat dietetyką. W ramach wykładów odbywają się spotkania z dietetykami oraz zajęcia kulinarne prezentujące przygotowanie prostych i pożywnych potraw.
Nie jest prosto zmienić przyzwyczajenia, tak zwane nawyki żywieniowe. Powinniśmy, jednak zwrócić większą uwagę na to, co jemy bo może to znacząco wpłynąć na nasze życie i zdrowie.
Bardzo istotne w prawidłowej diecie jest białko. Jest ono odpowiedzialne za wzrost i naprawę mięśni, ma duży wpływ na skórę, kości, (także zęby) i liczne tkanki oraz wspomaga trawienie i metabolizm. Produkty wysokobiałkowe to:
- Mięso,
- Nabiał,
- Ryby,
- Jajka,
- Produkty roślinne,
- Warzywa.
Dietetycy rekomendują, aby 15% ze spożywanych dziennie pokarmów było w postaci białka. Nie można, jednak przesadzać, ponieważ nadmiar protein może wpływa? negatywnie na nerki czy wątrob?.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niezbędne jest również, spożywanie gotowanych na parze lub surowych warzyw i owoców. Dostarczą nam one niezbędnej dawki witamin, błonnika, wapnia, potasu oraz magnezu i spowolnią procesy starzenia się organizmu. Warto też dodać do surówek oliwy, aby nasz organizm lepiej przyswajał wszystkie substancje odżywcze.
Prawidłowe odżywianie to:
– regularne posiłki, (4-5 w ciągu dnia), nieobciążające żołądka
– różnorodne, niejednolite posiłki, (aby organizm przyswoi, jak najwięcej witamin i składników pokarmowych),
– rezygnacja z szybkich, nieprzemyślanych psików i podjadania,
– picie dużej ilości napojów, (1,5 litra), wody niegazowanej, herbat ziołowych, po posiłkach, (nie w tracie, aby nie zaburzyć procesów trawiennych),
– dokładne gryzienie i przeżuwanie spożywanego pokarmu,
– czytanie etykiet na produktach (unikaj sztucznych dodatków typu E127, E142, E310, sprawdzaj kalorie, kupuj produkty z niskim indeksem glikemicznym),
– unikanie dużej ilości cholesterolu,
– spożywanie produktów zawierających naturalne witaminy, nieprzetworzone, bogate w błonnik,
– spożywanie posiłków minimum 2 godziny przed snem,
– jedzenie produktów sezonowych, (unikaj tych sztucznie wyhodowanych, poza okresem wegetacyjnym),
– ograniczanie kawy i czarnej herbaty,
– ograniczanie ilości spożywanej białej mąki, (i produktów typu chleb pszenny), stosowanie w zamian mąki razowej, czy kukurydzianej,
– ograniczenie spożycia produktów słonych i słodyczy, (cukrów, soli).
„Jedynym sposobem zachowania zdrowia jest jedzenie tego, czego nie chcesz jeść, picie tego, czego nie lubisz, i robienie tego, na co nie masz ochoty.” Mark Twain