Dbaj o siebie w dojrzałym wieku – dobrane kosmetyki i makijaż.

W starszym wieku, twoja skóra nie jest już tak elastyczna jak kiedyś. Pojawiają się głębokie zmarszczki, uwidaczniają się krosty, czy plamki. Organizm może też nie tolerować Słońca. U niektórych osób pojawiają się problemy z nietolerancją na niektóre produkty (np. mleko) przez co widać na skórze odczyny alergiczne. Nie poddawajmy się! Kosmetyki dla osób starszych są ogólnie dostępne. Wybór jednak nie jest taki prosty, tym bardziej zwracając uwagę na skomplikowany skład kosmetyków, ogromne różnice cenowe i liczne produkty zachwalane przez różnych producentów.

Powszechnie uważa się, że kosmetyki, (typu kremy nawilżające), są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Powoli jednak zmienia się rynek, który coraz więcej miejsca poświęca mężczyznom. Reklamy telewizyjne pokazują zadbanych panów, którzy stosują różne produkty stworzone specjalnie dla nich, (kremy, pianki dla golenia, szampony i tym podobne). Skóra potrzebuje nawilżenia, dlatego starajmy się przekonać mężczyzn, że tak samo jak kobiety, oni również powinni zwracać uwagę na stan swojej cery. Dodatkowo wiele kremów zawiera filtry UV, które uchronią twarz przed szkodliwym działaniem Słońca i pogorszeniem stanu skóry.

Stosowane produkty nie muszą być drogie. Ważne, aby spełniały swoje funkcje. Często zapomina się o zabiegach stosowanych przez naszych przodków. Powraca się do naturalnych sposobów pielęgnacji skóry, peelingach z kawy, maseczek z ogórka lub aloesu czy piciu naparu z pokrzywy. Coraz bardziej powszechne stają się przywożone z krajów arabskich naturalne olejki, (na przykład arganowy, z czarmuszki, jojoby, migdałowy, kokosowy).

Kobiety w starszym wieku też mogą by atrakcyjne i zadbane. Wystarczy trochę popróbować, by sprawdzić, jakie kosmetyki są dla nas najbardziej odpowiednie. Makijaż seniorek powinien być delikatny i mało widoczny. Celem takiego make up’u jest ożywienie i odświeżenie twarzy. Dobierając kosmetyki niezwykle ważne jest nawilżenie twarzy. Puder powinien być idealnie dobrany do odcienia skóry, aby być, jak najmniej widoczny, (aby zapobiec tak zwanemu efektowi maski). Kolor należy wybrać przy świetle dziennym, na skórze twarzy. Na rynku można znaleźć produkty do makijażu dla osób starszych, mające odpowiednią konsystencje, będące lekkimi a zarazem kryjącymi podkładami. Można również zakupić fluid matujący, aby ukryć drobne niedoskonałości, (krostki, popękane naczynka, zaczerwienienia, przebarwienia). Mają one również inne funkcje – ujednolicają kolor skóry, chronią skórę, (jesienią i zimą),  przed zimnym powietrzem, jak również, przed wysuszającym działaniem klimatyzacji oraz zanieczyszczonego powietrza. Fluid rozświetlający rozjaśni szarą, zmęczoną twarz. Dla bardziej wrażliwej cery stworzono również kosmetyki antyalergiczne sprzedawane wyłącznie za pośrednictwem aptek, (Vichy, Avene). Puder w płynie jest łatwy do rozprowadzania, można go nakładać palcami lub za pomocą specjalnej gąbeczki. Przy malowaniu należy być bardzo ostrożnym, by nie ubrudzić ubrania, ponieważ pudry łatwo wchłaniają się w strukturę materiałów, przez co trudno usuwa się tego typu plamy. Fluid można utrwalać pudrem sypkim, lub w kamieniu. Wybór jest naprawdę duży. Pudry tego typu mają zmatowić twarz, utrwalić i wykończyć makijaż. Muszą idealnie współgrać z fluidem, (kolorystycznie). Nakładając pudry należy zwrócić szczególną uwagę, aby omijać okolice oczu – żeby nie podkreślić zmarszczek.

Używanie cieni do powiek przez osoby starsze nie jest wskazane – ze wglądu na małą elastyczność skóry. Jeśli skóra jest dobrze napięta, zaleca się stosowanie jasnych, ciepłych kolorów na górnej powiece. Można również zastosować techniki makijażu, które mogą optycznie powiększyć oko i podnieść powiekę. Nie należy, jednak przesadzać ze zbyt mocną i ciemną opraw? oka. Oczy staną się bardziej wyraziste dzięki delikatnej maskarze, (tusz do rzęs). Malujmy również dolne rzęsy, nie tylko te na górnej powiece.

Pomadki dla kobiet starszych nie powinny być mieniące się i agresywne. Kolor musi być dobrze dobrany do koloru ust, nie „za ciężki”, lekki i dopasowany do karnacji. W dużych drogeriach (Sephora, Douglas) można umówić się na indywidualny dobór kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *