Basen

Mimo całej gamy zajęć sportowych, coraz to nowych sposobów uprawiania aktywności fizycznej, basen jest nadal jedną z najbardziej lubianych form aktywnego spędzania czasu. Świadczy o tym z pewnością ilość istniejących i nowo powstających akwenów wodnych. Pływanie, to świetny sposób na zdobycie, polepszenie i utrzymanie dobrej kondycji. Dlatego woda powinna być przyjacielem nie tylko osób zdrowych, będących w dobrej kondycji, ale i tych, zmagających się z problemami zdrowotnymi, na przykład z osteoporozą, czy bólami kręgosłupa. Jest to sport dla każdego, niezależnie od wieku.

Pływanie:

– redukuje stres ,

-rozluźnia mięśnie,

– poprawia pracę serca,

– zwiększa dotlenienie organizmu,

-wpływa pozytywnie na krążenie krwi,

– sprzyja utracie wagi,

– ujędrnia i uelastycznia skórę,

– wpływa pozytywnie na koordynację psychoruchową.

Dla osób niepotrafiących pływać baseny oferują naukę pływania, (indywidualnie lub w grupach), lub naukę doskonalenia pływania. Istotny jest fakt bezpieczeństwa – każda pływalnia zobowiązana jest do zatrudnienia odpowiedniej liczby ratowników, (regulowane przepisami), którzy są odpowiedzialni nie tylko za pełnienie dyżuru na wyznaczonym stanowisku, obserwowanie wody, reagowanie na sygnał wzywania pomocy, ale i za kontrolę stanu wszelkich urządzeń, sprzętu sanitarnego, czy oczyszczanie chodnika wokół basenu.

Zachętą dla pływania / aerobiku w wodzie jest stosunkowo niski koszt sprzętu – jednorazowy zakup stroju / kąpielówek, czepka i okularów pływackich. Koszt za godzinny pobyt na basenie pływackim wahają się od 5 – 15 zł., (ceny ustalane są przez właściciela danego obiektu).

Istnieją, jednak przeciwwskazania dotyczące pływania. Mogą to być: przewlekłe choroby układu oddechowego, jak również moczowo –płciowego, uszu czy gardła.

Obecnie popularne stały się ćwiczenia w wodzie, które mogą przynieść nawet trzykrotnie lepsze efekty niż zwykła gimnastyka – ze względu na opór wody. Gimnastyka w wodzie, bardziej aktywny aerobik, czy zumba (połączenie fitness i tańca) w wodzie to zajęcia, które są prowadzone na niemal każdej pływalni. W trakcie ćwiczeń stawy i kręgosłup nie są tak obciążone, jak przy normalnych aktywnościach fizycznych na lądzie. Zredukowany, jest również wszelki ból, (poprzez chłód wody). Cena za gimnastykę w wodzie waha się od 10-20 złotych, aerobik w wodzie to koszt 15-30 złotych za 45 minut.  Zniżki dla osób starszych mają na celu zachęcenie tychże osób do aktywności. Takie zajęcia są również organizowane w ramach klubów seniora. Często można również spotkać się z pakietami dla osób w wieku 55+, oferującymi w karnecie, (oprócz pływania) odnowę biologiczną, fizykoterapię, masaż czy rehabilitację.

Basen to nie tylko świetne miejsce dla osób starszych, liczne atrakcje oferowane przez pływalnie przyciągają odwiedzających, bez względu na wiek. Można tu znaleźć:

–  zjeżdżalnie, (szczególnie uczęszczane przez dzieci i młodzież),

– hydromasaż (rytmiczny masaż strumieniami wody, zmieszanymi z powietrzem, niwelujący bóle kręgosłupa, poprawiający nastrój, zwiększający poziom endorfin, odprężający),

– dysze masujące, (masaż punktowy pleców i karku),

– saunę, (oczyszczanie organizmu, usuwanie toksyn)

– jacuzzi (drobne bąbelki wytwarzane przez liczne dysze baseniku neutralizują bóle, odprężają i polepszają stan skóry – ujędrniając ją).

Rodzaj aktywności w środowisku wodnym może być dobrany w zależności od potrzeb. Zważając na fakt, iż dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiet powyżej 55 roku życia, (w zależności od wykonywanej pracy), wynosi 2000-2400 kcal, a w przypadku mężczyzn, jest to około 300 kcal więcej, można więc łatwo zauważyć skuteczność pływania i ćwiczeń w wodzie – w ciągu jednej godziny aerobiku w wodzie spala się do 580 kcal, pływanie to 400 kcal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *