Pilates

 

Eliksir młodości nie istnieje. Jednak możemy pomóc sobie w bardzo prosty sposób, czemu więc nie skorzystać Pilates to system ćwiczeń rozciągających i uelastyczniających mięśnie ciała, opracowany na początku XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa.

Jest to połączenie takich aktywności jak: joga, balet, ćwiczenia izometryczne.  Jest to zestaw prostych ruchów, które mogą przynieść  zaskakuj?ce efekty. Trening według stworzonych przez Pilatesa zasad ma wpłynąć na:

  • Wzmocnienie mięśni,
  • Poprawnę postawy ciała,
  • Odciążenie kręgosłupa,
  • Zwiększenie siły mięśni,
  • Równowagę mięśni po obu stronach ciała,
  • Poprawą koordynacji ruchowej,
  • Rozluźnienie karku, ramion i pleców,
  • Uelastycznienie ciała,
  • Zwiększenie poziomu relaksacji organizmu, uwolnienie stresu,
  • Lepsze samopoczucie.

Opisywana metoda ćwiczeń ma na celu stworzenie równowagi i harmonii w całym organizmie, wzmocnienie świadomości własnego ciała. To nie tylko lepsze samopoczucie ale i poprawa kształtu ciała, wyglądu sylwetki, uelastycznienie skóry, polepszenie funkcjonowania układu oddechowego

Trening według zaleceń Josefa Humbertusa Pilatesa stał się bardzo modny, ma różne poziomy zaawansowania. Najczystsza forma tej aktywności, to ćwiczenia na macie, (bez skomplikowanych urządzeń obecnych w klubach fitness – cadillac czy reformer), przy wykorzystaniu jedynie grawitacji i ciężaru własnego ciała. Urządzenia do Pilatesu służą do bardziej zaawansowanego treningu. Początkowo stół z licznymi taśmami i sprężynami służył do rehabilitacji chorych pacjentów, (Pilates pracował jako pielęgniarz w szpitalu).

Metoda ta jest dobra dla naszego organizmu bez względu na wiek. Ogromną zaletą ćwiczeń nauka własnego ciała, wyczuwanie pracy mięśni, poznanie własnych możliwości i słabości. Kojąca muzyka, przy której wykonywane są ruchy wprowadza ciało i umysł w stan relaksu. Zajęcia odbywaj? się wiec bezstresowo . Podstawą tych ćwiczeń jest rozluźnianie i spinanie mięśni. Aby dobrze je wykonywać należy być bardzo precyzyjnym i skoncentrowanym. Skupienie się na powolnych ruchach, (o niewielkim zasięgu), pomoże we wzmacnianiu mięśni, (większych i mniejszych partii), wysmukleniu sylwetki, polepszeniu jakości oddychania. To wpłynie na naszą lekkość poruszania, swobodny, lekki chód. Trening zmniejsza również bóle kręgosłupa i stawów. ćwicząc Pilates pracujemy nad nawykiem prawidłowej postawy ciała, kontrolujemy świadomie mięśnie tułowia i kończyn. Jest, to również trening mięśni miednicy i stabilizacja miednicy – co pomaga zachować witalność narządów znajdujących się w dolnej części brzucha. Dla osób starszych wpływa, to również korzystnie na krępujące nietrzymanie moczu. Same superlatywy: poprawa krążenia krwi, dotlenienia organizmu poprzez ruch, redukcja stresu, rozluźnienie, uelastycznienie kręgosłupa to tylko nieliczne atuty. Może być to również wstęp do treningów dla osób, które chcą polepszyć kondycję lub wrócić do formy.

Zajęcia są dostosowane do różnych grup wiekowych. Jest to sport dla osób starszych, młodych, dla mężczyzn i dla kobiet, niezależnie od stopnia sprawności.

Uczęszczając na zajęcia możemy poznać nowych przyjaciół, miło i przyjemnie spędzić wolny czas, odreagowując codzienne stresy i problemy. Cytując Josefa Humbertusa Pilatesa „Teraz już wiem – nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi”. I tak właśnie się stało! Leczniczo, profilaktycznie, wzmacniająco –pilates jest dobry dla każdego,  nie zważając na kondycję i wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *