Ciekawą i niezbyt wymagającą formą ruchu jest bardzo popularny Nordic Walking. Jest to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. W skrócie, można powiedzieć, że ten sport to odpychanie się kijkami od podłoża przy skoordynowanej pracy rąk i nóg. Wystarczy odrobina wolnego czasu, wygodny strój i obuwie i specjalnie kijki (cena wacha się od 20 do 200 PLN). Nordic Walking dzieli się na trzy poziomy aktywności:
– zdrowotny,
– fitness,
– sportowy.
Sport ten miał swój początek w latach dwudziestych XX wieku (treningi dla narciarzy biegowych). Obecnie można zauważyć coraz większe zainteresowanie tą formą chodzenia. Zwiększa się liczba osób spacerujących z kijkami. Sam spacer świetnie wpływa na organizm ludzki oraz jego dotlenienie. Jednak spacer z kijkami angażuje zupełnie inne partie mięśni, które przy normalnym chodzeniu (bez kijków) po prostu nie pracują. Ten rodzaj aktywności wprowadza w ruch ponad 90% mięśni naszego ciała! Szczególnie pracują górne partie, również mięśnie klatki piersiowej, brzucha i pośladków oraz oczywiście mięśnie kończyn dolnych. Nornic Walking to wzmocnienie wytrzymałości ramion, lepsza kondycja i samopoczucie. Podczas godzinnego spaceru z kijkami możemy spalić nawet 450 kalorii na godzinę. Zalet jest mnóstwo:
– lepsza kondycja układu oddechowego,
– wpływ na układ krwionośny (sercowo – naczyniowy),
– rozluźnienie mięśni,
– odciążenie stawów i kończyn dolnych,
– efektywniejszy trening,
– zwiększone poczucie bezpieczeństwa podczas spacerów – lepsza stabilność (szczególnie istotne dla osób starszych),
– łatwiejsze pokonywanie terenów górskich, piaszczystych czy śniegu,
– większa dynamika treningów.
Niezwykle istotna przy wykonywaniu czynności ruchowych z kijkami jest postawa. Najlepiej pierwsze kroki z kijkami stawiać pod okiem instruktora lub osoby już przeszkolonej. Należy bowiem odpowiednio dobrać kije (rodzaj, materiał, długość) i przyjąć właściwą postawę. Bardzo ważna jest tu technika chodzenia. Takie zajęcia z Nornic Walking’u oferowane są przez wiele klubów sportowych, klubów seniora czy uniwersytetów trzeciego wieku (koszt to około 10 zł na godzinę). Kursy uczą między innymi jak dostosować długie kroki do indywidualnych potrzeb, w regularnym rytmie, przy wyprostowanej sylwetce. Nogi muszą być skoordynowane z ruchem ramion. Kijki powinny być skierowane ukośnie w tył – przez cały czas marszu. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, pomoże to prawidłowo (i efektywnie) wykonywać tą aktywność.
Nordic Walking jest również wskazany osobom z nadwagą, chcącym schudnąć czy wymodelować sylwetkę. Tempo można dostosować do własnych potrzeb, powoli zwiększając długość treningów. Jest to o tyle atrakcyjny sposób, że w odróżnieniu na przykład od siłowni, za każdym razem możemy pospacerować w innym miejscu. Kijków możemy używać w każdym momencie i gdziekolwiek jesteśmy. Jest to też duża oszczędność – nie musimy płacić za wstęp na ćwiczenia, siłownie, aerobik czy gimnastykę – po prostu zabieramy kijki i idziemy „w teren”. Dodatkowym atutem tego sportu jest fakt, że z powodu angażowania w ruch prawie wszystkich mięśni naszego ciała, spalanie odbywa się równomiernie.
Nordic Walking to sport dla każdego, niezależnie od kondycji i wieku. Sprzęt jest stosunkowo tani, a przez teleskopowe (składane) rurki przenośny, niezajmujący dużo miejsca (przez co bardziej mobilny). Spacery z kijkami poprawiają samopoczucie, hartują, zwiększają odporność, polepszają kondycje, redukują stres, zwiększają dotlenienie komórek ciała, rozwijają liczne partie mięśni, to odciążenie stawów i kręgosłupa. Nie ma się co zastanawiać, maszerujmy z kijkami po zdrowie!