Joga
Wiek wpływa niekorzystnie na naszą sprawność ruchową. Najprostsze, wykonywane niegdyś z łatwością ruchy mogą stać się kłopotliwe. Dlatego aktywność fizyczna jest wskazana nie tylko aby dotlenić organizm, zwiększyć poziom zadowolenia z życia (wzrost endorfin – hormonów szczęścia) ale przede wszystkim aby zachować sprawność psycho-ruchową. Rewelacyjne efekty przynosi Joga. W naszym kraju coraz bardziej powszechna, jednak nadal budząca podejrzliwość starszych pokoleń. Jest to nie tylko forma aktywności, to zdrowy tryb życia, redukcja stresu, harmonia fizyczna i psychiczna! To świetny sposób na dobrą kondycję, sylwetkę oraz na nawiązanie nowych przyjaźni. Korzyści dla naszego zdrowia to miedzy innymi:
Joga to również sposób na wypełnienie wolnego czasu, rewelacyjna droga do podtrzymania witalności i na poznania swojego organizmu. Niezależnie od tego czy mamy 20, 40 czy 70 lat zajęcia z jogi maja charakter terapeutyczny. Jednak ze względu na fakt starzenia się organizmu, wydolność, sprawność, mniejsza elastyczność czy zwyrodnienia układu kostnego, należy dostosować program zajęć dla seniorów, odpowiednio do ich możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet przy mniejszym wysiłku osoby starsze szybko zauważą efekty. Ciało uelastyczni się i wykonywanie bardziej skomplikowanych pozycji (asanów) nie będzie już tak trudne. Zwiększy się również koncentracja. Wachlarz ćwiczeń stosowanych w jodze jest dość szeroki, efekty mogą więc być zaskakująco rozległe. Mowa tu na przykład o pozytywnym działaniu jogi na bezsenność, zawroty głowy czy rozluźnieniu organizmu. Kontrola oddechu przy wykonywaniu ćwiczeń wpływa również na świadomość własnego ciała i organizmu. W miarę praktyki możliwe jest wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych pozycji, co pozytywnie wpływa na postrzeganie samego siebie.
Zajęcia Jogi skierowane dla osób starszych cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to forma aktywności oferowana zarówno przez uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, domy kultury ale i prowadzona przez instytucje pożytku publicznego na rzecz promocji zdrowia wśród osób starszych. Często są to programy współfinansowane z funduszów Unii Europejskiej. Joga często prowadzona jest tez przez kluby fitness, już nie tylko w dużych ale i w mniejszych miejscowościach. Takie zajęcia dostosowane są do różnych grup i poziomów zaawansowania uczestników. Aktywności tego typu można również uczyć się w domu, czytając książki instruktarzowe, oglądając nagrania, programy tematyczne. Jednak dobór przez instruktora optymalnych do kondycji zestawów ćwiczeń pozwoli zapobiec urazom i zwiększy ich efektywność. Uczestnictwo w zajęciach to również świetna droga do nawiązania nowych znajomości.
Joga to aktywność wyjątkowa, która nie tylko rozluźnia i dotlenia organizm, ale i uwalnia radość. W trakcie szybko upływającego życia, kiedy łączymy życie zawodowe z rodzinnym nie mamy czasu na siebie i swój organizm – dlatego poświęćmy trochę czasu aby zatrzymać się na chwilę i skoncentrować się na sobie (szczególnie mając więcej wolnego czasu na emeryturze). Rozbudowany zakres ćwiczeń sprawia, ze program zajęć może być dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, jego zdolności fizycznych i potrzeb. Skomplikowane pozycje wpływają na poznanie innego sposobu patrzenia na siebie i otaczający świat. Codzienne czynności już nie stają się tak uciążliwe. Sznurowanie butów czy niespokojny sen nie są już takim problemem, nawet chód robi się lżejszy. Zrównoważone i spokojne ćwiczenia pozwolą utrzymać ciało i głowę w doskonałej kondycji!
All Rights Reserved. Copyright Pomagamy Sp. Z o.o. ©2011-2019
Projekt i wykonanie: Webpack.pl